30.10.2023 roku zapisze się w historii Królewskiego Miasta Chęciny, a to za sprawą otwarcia Nowej Biblioteki. Do tej pory biblioteka była " Wędrowna", bo tak naprawdę nigdy nie miała swojego miejsca i wielokrotnie zmieniała swoją lokalizację.

Była przenoszona z XVII wiecznej synagogi żydowskiej, z Niemczowki, budynku przedszkola, gościła również w pomieszczeniach Starostwa Powiatowego, a ostatnio w hali sportowej Centrum Kultury i Sportu. Nowa biblioteka powstała na terenie po byłej Spółdzielni Kółek Rolniczych. To był bardzo zaniedbany teren, który poprzez budowę biblioteki został przeobrażony, stał się atrakcyjny dla mieszkańców gminy. Dzięki naszemu Burmistrzowi Robertowi Jaworskiemu i pracownikom, którym ta inwestycja leżała na sercu, powstała nowoczesna biblioteka jako kulturalna wizytówka miasta i całej Gminy Chęciny, a książki znalazły wreszcie godne miejsce. W budynku biblioteki znajduje się recepcja z kącikiem kawowym, czytelnia, sala dla dzieci, biblioteka główna z archiwum i pomieszczenia dla Seniorów. Tu Chęciński Uniwersytet Trzeciego Wieku ma swoje miejsca na spotkania i na swoją działalność. Jest też sala konferencyjna z zapleczem internetowym oraz pomieszczenia, gdzie seniorzy mogą przebywać i realizować swoją działalność kulturalną w komfortowych warunkach. Na uroczystość otwarcia bibloteki zostało zaproszonych wielu gości. Czytelnicy z dużym stażem otrzymali "Akt Uznania" za długie lata korzystania z czytelni. Były też nagrody i" Akty Uznania" za wyjątkowy wkład twórczy w rozwój literatury, promocję czytelnictwa w naszej Gminie Chęciny. Takie dyplomy uznania dostali między innymi słuchaczy uniwersytetu za twórczość pisarską i pasję, która zachęca do dalszych działań na rzecz naszego miasta. Wokół budynku teren jest zagospodarowany zielenią, są ławki służące do odpoczynku oraz parking samochodowy. Pani Basi i Pani Joli życzymy przyjemnej pracy w nowej bibliotece, a "Zaczytanych Chęcinian" niech codziennie przybywa. Seniorom życzę miłego spędzania czasu w nowym pięknym otoczeniu i dużo fajnych pomysłów na "jesień życia". Bo kto wie kiedy starość się zaczyna ???

Bo nieważny jest wiek

Serce jest wciąż młode

Wciąż miłość rozdaje

Nie ważne, co w zamian dostaje

Ono kocha rodzinę,

Kocha swoje otoczenie,

Kocha wspomnienia

Ma swoje marzenia...

Niechże seniorzy swoje chwile mają

Niech, to co najlepsze od życia dostają.

Niech będzie, to premia dla wieku starszego

Bo nic już nie wróci nam wieku młodego

Młodym życie ucieka minuta, po minucie

Zanim się obejrzycie nas dogonicie.

Życie się kręci, jak w ruletkę granie

Jedni szczęśliwi innym rozpacz zostanie.

Wspierajmy się i miejmy wzajemne zrozumienie

Bo starsi i młodzi nie mogą żyć bez siebie, oddzielnie.

Biblioteka, to miejsce do spotkania

Nie ważny jest wiek, pochodzenie

Ona zachęca do książek czytania.

Notatka, wiersz i zdjęcia Marta Syzdół.

 

 

 

 

 

  

(filozofia)