SPRAWOZDANIE ROCZNE
Z DZIAŁALNOŚCI UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU
W CHĘCINACH ZA 2025 ROK
Uniwersytet Trzeciego Wieku jest Stowarzyszeniem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000627051. Swoją działalność opiera na pracy społecznej członków i nie prowadzi działalności gospodarczej. Działalność naszego uniwersytetu zgodnie z założeniami opiera się na aktywizacji społecznej, intelektualnej, kulturalnej i fizycznej.
Skład Zarządu:
prezes : Zofia Puchała
zastępca prezesa : Stanisław Król
sekretarz : Elżbieta Ciepluch
skarbnik : Lucyna Krzysztofik
członkowie: Barwinek Zofia, Jastrzębski Adam, Jurkiewicz Teresa, Król Helena, Stokowiec Zofia.
Komisja Rewizyjna w składzie :
przewodniczący : Maria Znojek
członkowie : Alina Kułagowska, Wiesław Górnicki.
Rok 2025 był dla naszego uniwersytetu rokiem bardzo aktywnym, obfitującym w liczne wydarzenia i imprezy. Liczba słuchaczy w 2025 roku , na dzień 1 stycznia to195 słuchaczy w tym 145 kobiet
i 50 mężczyzn , a na koniec 2025 roku było 206 słuchaczy w tym 150 kobiet i 56 mężczyzn. Cieszy nas, że liczba słuchaczy znów wzrosła. Jesteśmy po to aby ludzi w naszym wieku integrować, aby ludzie wyszli z domów po to, aby się spotykać, wyjeżdżać na wycieczki lub wczasy, uczestniczyć w różnych zajęciach, uroczystościach gminnych i państwowych. Ludzie w naszym wieku chcą realizować swoje marzenia zwiedzania świata i mają potrzebę integracji ze rówieśnikami. Szukamy ludzi, którym trzeba pomóc w wyjściu z domu i dać trochę radości, bo:
„Każda życzliwie wyciągnięta ręka,
uśmiech na twarzy, drobny gest wdzięczności.
to przecież tak mało, a tak wiele znaczy w szarej codzienności”.
Zarząd to grupa 9 osób członków zarządu i Starostowie grup. To osoby bardzo aktywne. Każdy członek Zarządu i każdy Starosta ma określone zadania, z których wywiązuje się znakomicie. Spotkania Zarządu
i Starostów odbywały się raz w miesiącu a dyżury zarządu i dyżury starostów co tydzień. Tematy spotkań dotyczyły założeń programowych, mających na celu rozwijanie sprawności intelektualnej i fizycznej naszych słuchaczy oraz spraw bieżących. Rok 2025 r. tradycyjnie już rozpoczęliśmy z gotowym planem na cały rok akademicki. Patrzyliśmy optymistycznie w przyszłość, jednak jak zawsze z wielką troską
o zdrowie. Działaliśmy zgodniez planami zapisami w Informatorze i hasłem:
„ Nauka to podróż,
która trwa przez całe życie.
Dla otwartych umysłów
świat jest pełen pytań, na która warto poznać odpowiedzi...”
Założenia na cały rok udało się zrealizować bez większych zagrożeń. Jesteśmy ciekawi nowej wiedzy i nowych wrażeń co przedstawia nasza działalność. Okres wakacyjny obfitował w wydarzenia i różnego rodzaju atrakcje. Wakacje na naszym uniwersytecie jak zawsze były bardzo ciekawie spędzone Zrealizowaliśmy trzy projekty, zaplanowane Kulturalne Środy Parkowe oraz wczasy krajowe i zagraniczne.
Bardzo uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok akademicki. Na rozpoczęcie roku licznie przybyli zaproszeni goście na czele z burmistrzem, władzami urzędu marszałkowskiego i władzami powiatu oraz sympatycy naszego uniwersytetu. Wyroby naszych koleżanek i kolegów z grupy Rękodzieło są bardzo piękne jak zawsze jest się czym chwalić i czym zachwycać. Grupa ta zorganizowała wystawę swoich prac. Szczyciliśmy się naszymi osiągnięciami z różnych dziedzin działalności przedstawionymi na pięknych fotografiach – wystawa fotograficzna. Nasze osiągnięcia były poparte występami grup wokalnej i tanecznej i grupy językowej oraz wierszami naszych poetek. Nasi studenci chętnie biorą udział w wielu zajęciach grupowych rozwijających indywidualne zainteresowania, takie jak: lektoraty językowe, zajęcia: komputerowe, plastyczne, muzyczne, ruchowe, teatralne, sportowe i turystyczne.
Wykłady w 2025 roku wzorem lat ubiegłych odbywały się w czwartki. W roku sprawozdawczym odbyło się 27wykładów z czego 17 w pierwszej połowie roku a pozostałe 10 po przerwie wakacyjnej. W sumie w ubiegłym roku w wykładach uczestniczyło 2909 słuchaczy, co stanowi 52,8% ogółu. Wykłady dotyczyły różnych dziedzin naszego życia, nauki, medycyny, historii, geologii, literatury, ochrony zdrowia
i środowiska. Wykładowcami byli specjaliści w różnych dziedzinach, fizjoterapeuta, lekarze-specjaliści z pobliskiego szpitala, nauczyciele(nie tylko czynni zawodowo, ale również emeryci), wykładowcy z UJK w Kielcach. Wśród wykładowców były też przedstawicielki Starostwa Powiatowego, firmy Audiofon, oraz przedstawiciel archiwum w Kielcach. Na jednym ze spotkań pan Burmistrz przedstawił nam perspektywy rozwoju naszej gminy. Każdy z wykładów był przygotowany przez prelegentów bardzo profesjonalnie i budził wielkie zainteresowanie wśród naszych słuchaczy. Niektórzy z wykładowców wyrażali chęć przyjazdu z następnym wykładem w przyszłym roku akademickim. Należy zaznaczyć, że wszyscy wykładowcy prowadzili swe wykłady nieodpłatnie, za co im serdecznie dziękujemy. Z każdego wykładu jest sporządzana krótka notatka, która wraz z dokumentacją fotograficzną umieszczana na naszej stronie internetowej. Zdjęcia w czasie wykładu najczęściej wykonują Helena i Stanisław Król, ale też Teresa Jurkiewicz. Notatki z wykładów pisali: Wanda Polańska, Marta Syzdół ,Danuta Dudek, Adam Jastrzębski, Małgorzata Metrycka, Zenona Dołęgowska, Ewa Anuszkiewicz, Ewa Jakóbczyk, Elżbieta Krzysztofek ,Henryka i Waldemar Gruszka, Elżbieta Ciepluch, Stanisław Król, Anna Żmijewska, Irena Górnicka. Wszystkim państwu fotografującym i piszącym notatki z wykładów serdecznie dziękujemy. Ponieważ przed wakacjami z bycia starostą zrezygnowała koleżanka Wanda Polańska, pragniemy jej podziękować za ogrom pracy, który włożyła będąc starostą od wykładów przez wiele lat. Starostowie wykładów: Irena Górnicka, Ewa Anuszkiewicz.
SEKCJE I GRUPY ZAINTERESOWAŃ: JĘZYK ANGIELSKI
Istnieje grupa języków obcych – starosta grupy Adela Wojciechowska. Zajęcia prowadzi lektor języka angielskiego – mgr Justyna Ramiączek. W roku 2025 odbyło się 12 spotkań. W zajęciach uczestniczyło
10 osób. Zajęcia trwają 2 godziny lekcyjne, w poniedziałki w godzinach 17.00 -18.30. Frekwencja na zajęciach jest prawie 100%.
GRUPA TANECZNA „Wiosenne przebudzenie”. Starosta grupy – Barbara Grabowska. Zajęcia prowadzi instruktor tańca Pani Dorota Krzysztofik. Odbywają się raz w tygodniu we wtorki 1 godzinę zegarową. Grupa liczy 22 osoby. W sumie w 2025 roku odbyło się 11 zajęć. Grupa ma swoje osiągnięcia, które z chęcią prezentuje publiczności: w październiku na rozpoczęcie roku akademickiego zespół zatańczył „Poloneza”. W okresie od października do grudnia zespół pracował nad układem nowego tańca „Kujawiaka”, którego premierowy taniec zostanie zaprezentowany podczas najbliższej ważnej uroczystości.
RĘKODZIEŁO. Starosta Danuta Wróbel w pierwszym półroczu, następnie Elżbieta Krzysztofek w II półroczu. Zajęcia odbywały się systematycznie raz w tygodniu. Grupa liczy11 osób (9 kobiet
i 2 mężczyzn). Większość prac można było wykonać dzięki wygranemu projektowi na kwotę 1960 zł z Urzędu Gminy i Miasta Chęciny oraz swoich materiałów (wcześniej suszonych sezonowych kwiatów
i traw i innych materiałów. Wykonane prace zostały wykorzystane na Dzień Kobiet, Walentynki, upominki dla wykładowców, dla jubilatów, prezentów świątecznych. Wiązanki na groby. Wszystkie prace są fotografowane i wystawiane na wystawach. Zapisani chętnie biorą udział w zajęciach, dzielą się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami, nowinkami związanymi z rękodziełem. Grupa ma duże osiągnięcia mimo iż pracuje bez zawodowego instruktora. Ponadto organizowane są wystawy stałe i okresowe oraz na specjalne okazje. Frekwencja na zajęciach wynosi 82%.
GRUPA WOKALNA „Jesienna Sonata” – Starosta grupy - Halina Szewczyk. Zajęcia prowadzi Pan Przemysław Gruszka, raz w tygodniu przez 2 godziny lekcyjne. Grupa obecnie liczy 26 osób, Średnia osób biorących udział w zajęciach wynosi 23 osoby, nieobecności najczęściej są z powodów zdrowotnych. Odbyło się 69 godzin zajęć i występów. Grupa wokalna uświetniała swoim śpiewem takie uroczystości i imprezy jak, wystąpiła 12 razy:
-
Przegląd kolęd i pastorałek – w dniu 06.01.2025r.
-
Występ podczas mszy św z okazji obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego – w dniu 22.01.2-25r.
-
Występ w czasie uroczystej Sesji Rady Gminy i Miasta Chęciny – 10.02.2025r
-
Wykonanie pieśni patriotycznych na Rynku w Chęcinach – 02.05.2025r
-
Występ w Kielcach na Senioriadzie – 13.06.2025r
-
Występ w czasie zakończenia roku akademickiego 2023/2024
-
Występ podczas uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego 2024/2025 – 17.06.2025r.
-
Gościnny występ w Morawicy na zakończenie roku akademickiego UTW Morawica – 26.06.2025r.
-
Występ w czasie mszy św. podczas uroczystości z okazji Powstania Listopadowego
w Klasztorze Ojców Franciszkanów – 30.11.2025r. -
Występ w czasie koncertu poświęconemu Pamięci Leona Łuskino – 30.11.2025r.
-
Występ na Rynku podczas gminnego kolędowania – 14.12.2025r
-
Podczas naszej uroczystej kolacji wigilijnej - chór śpiewał kolędy.
W październiku do naszej grupy doszło 2 osoby: Jadwiga Kil, Jan Trzuskowski.
Grupa wokalne „Jesienna Sonata” chętnie uczestniczy w występach i próbach. Nieobecności są sporadyczne i uzasadnione. Podczas spotkań jest zawsze miło i wesoło, panuje przyjazna atmosfera.
WYCIECZKI: Starostowie grupy Marta i Stefan Syzdół a od października Lidia i Adam Jastrzębscy. Łącznie w 2025roku odbyło się 7 wycieczek:
-
17.02 2025r Kazimierza Wielka na baseny mineralne - 32 osoby.
-
4.03.2025r Baseny Tropikalne Binkowski w Kielcach – 42 osoby
-
27.03.2025r Ludynia i Krasocin ( XVIII wieczny Dwór Szlachecki z parkiem i Muzeum Chleba w Krasocinie) – 36 osób.
-
24.04.2025r Lublin i Kozłówka ( Lublin Stare Miasto, Kozłówka – Muzeum Zamojskich
z parkiem). -
29.05 2025r Miedzianka , Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego i wystawy czasowe – 42 osoby.
-
24.10.2025r Czarnca (Muzeum centrum Edukacji im. Stefana Czarnieckiego oraz miejsce spoczynku – Kościół) – 50 osób.
-
21.11.2025r. Wiśniowa, Staszów ( Pałac Hugo Kołłątaja w Wiśniowej i kościół Św. Ducha oraz Rynek i Ratusz w Staszowie) – 43 osoby.
-
W wycieczkach uczestniczyło 296 słuchaczy.
GRUPA AMATORÓW WYCIECZEK PIESZYCH: Starostą grupy był Józef Łysak a od października Zbigniew Majewski, który jest też przewodnikiem i opiekunem na trasie rajdu. Hasłem tej grupy jest: „Ruch to zdrowie”. Wycieczki piesze organizowano zgodnie z planem zamieszczonym w Informatorze, było 8 rajdów. Grupy uczestników rajdów nie są liczne ze względu na nasz wiek i możliwości poruszania się.
-
W dniu 22.01.25. - Chęciny – kamieniołom Podzamcze – Chęciny.
-
W dniu 29.03.25r. - Chęciny – kamieniołom Szewce - Chęciny.
-
W dniu 05.04.25r. - Chęciny – Jaskinia Raj - Chęciny.
-
W dniu 31.05.25. - Chęciny – Rezerwat Zelejowa – Chęciny
-
W dniu 07.0625r. Chęciny – Jaskinia Piekło -Chęciny.
-
W dniu 22.06.25r. - Chęciny – skansen w Tokarni – Chęciny.
-
W dniu 24.10.25 r. - Chęciny cmentarze ( parafialny i żydowski).
-
W dniu 28.11.25 r. - Chęciny , Jaskinia Piekiełko.
Wszystkie rajdy odbyły się z kijkami, umiejętność chodzenia z kijkami nabyliśmy wcześniej. Starosta grupy bardzo się stara o atrakcyjność i bezpieczeństwo rajdów.
TURNUSY REHABILITACYJNE I WCZASY: Starostą tej grupy jest Włodzimierz Puchała.
W roku 2025 wyjeżdżaliśmy czterokrotnie na wczasy.Pierwszy wyjazd był do Jarosławca w dniach 1-13.05.2025 r. Dużą grupą bo 53 osobową wyruszyliśmy na wczasy zdrowotne. Było wesoło, mimo zimna, pogoda nas nie rozpieszczała. Kuchnia jak zawsze bardzo smaczna i urozmaicona. Właściciele przyjaźnie nastawieni, zabiegi dobre – prawie każdy oprócz zabiegów gwarantowanych przez biuro dokupił jeszcze czasem kilka. Byliśmy na wycieczce, zwiedziliśmy okolice Jarosławca, Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.
Drugi wyjazd był na turnus rehabilitacyjny do Iwonicza Zdroju w dniach 05-19.07.2025r. Grupa 54 osobowa. Korzystaliśmy z zabiegów. Pogoda dopisała. Zwiedziliśmy Iwonicz Zdrój
z przewodnikiem, chodziliśmy na długie spacery do tężni i do Bełkotki, na wydarzenia kulturalne do centrum, na pyszne lody i zakupy. Ponadto zwiedziliśmy Przemyśl, Iwonicz Wieś, Miejsce Piastowe Duklę, Pustelnię Świętego Jana i zrobiliśmy zakupy na Słowacji. Było wesoło, tańczyliśmy na dwóch wieczorkach tanecznych zorganizowanych przez ośrodek oraz na placu obok ośrodka Warta.W dniach 15-25.08.2025 r. Grupą 58 osobową wyjechaliśmy na wczasy do Rewala . Rewal przepiękne miasto nadmorskie z czystym pachnącym jodem morskim powietrzem. Piękna pogoda zachęcała
do spacerów. Zwiedziliśmy Rewal: Przystań Rybacką, Pomnik Rybaka, Pomnik Romea
i Julii, Aleję Różaną, Pomnik Małego Księcia . Zwiedziliśmy też Pustkowo ze słynnym krzyżem – repliką giewądzkiego przy plaży, Niechorze ze słynną zabytkową ciuchcią, Trzęsacz ze ścianą resztkami kościoła zabranego przez morze oraz Świnoujście i Międzyzdroje. Ośrodek piękny
z basenem, dobrą kuchnią i miłą obsługą. Było wspaniale, może jeszcze kiedyś tam pojedziemy.Ostatni wyjazd to wycieczka 7 dniowa na Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię. Zwiedziliśmy bardzo dużo, obejrzeliśmy 4 stolice w tym 3 bardzo związane z naszą historią. Dużo wrażeń szczególnie rejs promem z Tallina do Helsinek. Wyjazd forsowny ale przy tak dużej liczbie atrakcji nie męczący. Wróciliśmy usatysfakcjonowani i pełni wrażeń. Ten rok był bogaty w wyjazdy jak żaden inny do tej pory bo w różne i regiony Polski i Europy. Z każdego wyjazdu przywieźliśmy dużo wrażeń, wspomnień, pamiątek. Już marzymy o następnych wyjazdach.
IMPREZY ARTYSTYCZNE – TEATR, FILM, KONCERTY. Starosta grupy - Jarosław Borowski. W roku 2025 odbyły się wyjazdy do kina Fenomen i teatru Stefana Żeromskiego w Kielcach:
-
Wyjazdy do kina Fenomen do WDK do Kielc na cykl filmów „Historia w filmie” realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej od stycznia do marca we wtorki każdego miesiąca. Uczestniczyło około 50 słuchaczy.
-
Uczestnictwo w koncercie pt. „Niezapomniane piosenki” Agnieszki Osieckiej, które wykonywał zespół Tomasza Stańczyka. Udział w koncercie wzięło 16 osób.
WOLONTARIAT. Starosta Elżbieta Ciepluch. Do grupy wolontariat należy każdy student CHUTW, który lubi pomagać innym. Jako studenci bierzemy udział w wielu akcjach mających na celu pomoc ludziom:
-
1. Paczka dla Rodaka na Wileńszczyźnie. Zebrano 952,57 zł za co zakupione zostały produkty spożywcze i chemiczne a następnie przekazane do starostwa- listopad.
Zaangażowani wszyscy studenci CHUTW.
2. Udział w Ślubowaniu uczniów kl. I w SP Polichno - listopad.
3. Porządkowanie opuszczonych mogił na Cmentarzu Parafialnym w Chęcinach – 27.10.2025r.
Udział wzięło 6 osób.
4. Grupa teatralna i wokalna dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kielcach.
5. Aktywny udział w akcji „Weź przyjaciół i rodzinę i posprzątaj naszą Gminę”. Zaangażowani studenci CHUTW.
6. Aktywny współudział w akcji „Szlachetna Paczka”, zebrano 950zł. -listopad
6. Pomoc w przygotowaniu Wigilii dla słuchaczy ChUTW.
SPORT I TURYSTYKA I REKREAKCJA: GIMNASTYKA W WODZIE – BASEN „PERŁA W NOWINACH”. Opiekun grupy Teresa Jurkiewicz. Nasi studenci od kilku lat uczestniczą
w wyjazdach na basen „Perła” w Nowinach. Wejścia na basen opłacają sami uczestnicy (dzięki staraniom prezesów mamy ulgowe bilety na basen), dojazd we własnym zakresie. W całym 2025 roku korzystaliśmy 48 razy z ćwiczeń w wodzie. Ogólnie uczestniczyło w ćwiczeniach 1241 osób co daje średnio 26 osób podczas jednego wejścia na basen.GRUPA TEATRALNA. Grupa liczy 15 studentów Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jesteśmy jedną z kilku grup prowadzonych przez Teatr Grodzki. Zajęcia odbywają się w każdą środę
pod okiem Doroty i Artura Anyż. Nasi aktorzy to ludzie z pasją i zaangażowaniem poważnie traktują zajęcia i osiągają sukcesy. Godnie reprezentują Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chęcinach. Przygotowany i wystawiony spektakli w wykonaniu naszych aktorów: „A niech to gęś kopnie”IMPREZY INTEGRACYJNE WŁASNE: Starosta grupy – Jadwiga Borowska
Na imprezy organizowane w naszym zakresie składają się zabawy, ogniska i bale.
-
„Bal karnawałowy” w restauracji Pod Zamkiem, w którym uczestniczyło 46 osób.
-
Poczęstunek z okazji „tłustego czwartku” - Pączek, kawa lub herbata dla każdego.
-
„Jajeczko” - jajeczko wielkanocne i życzenia.
-
Zabawa taneczna z okazji zakończenia roku akademickiego –
-
Ogólne ognisko dla wszystkich na Zelejowej na zakończenie roku akademickiego
-
Ognisko integracyjne na zakończenie Śród Parkowych i zakończenie wakacji .
-
„Biesiada hetmańska w restauracji Pod Zamkiem jako jeden punkt projektu dla 50 osób .
-
Zabawa „Andrzejki” odbyła się w restauracji Pod Zamkiem.
-
Uroczysta wigilia dla 150 osób ( w tym słuchacze i goście zaproszeni) – w dniu 19.12.2024r. - kolacja przygotowana przez nasze koleżanki i kolegów, kolędy śpiewał nasz zespół wokalny .
Organizatorem i odpowiedzialną za wszystkie imprezy była Jadwiga Borowska i Jarosław Borowski oraz Ewa i Andrzej Kasperek. Wspierali ich słuchacze z grupy wolontariatu, rękodzieła
i inni chętni.IMPREZY ZEWNĘTRZNE. Starosta grupy - Zdzisław Myca Odbyły się następujące imprezy, w których braliśmy udział:
-
W dniu 30.01.2025r – spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej, prelekcja o zdrowiu seniora
-
W dniu 13.02.25r. - prelekcja Dwór od kuchni i w Podzamczu Chęcińskim
-
W dniu 11.04.2025r udział w Forum Seniora zorganizowanym przez ROPS.
-
W dniu 16.05.2025r – wyjazd do Starostwa na prelekcję Bezpieczny Senior.
-
W dniu 11.06.2025r - udział w Senioriadzie w Busku Zdroju.
-
W dniu 13.06.2025r – czynny udział w Nestoriadzie w DPS w Kielcach
-
W dniu 20.07.2025r – udział w Senioriadzie w Tokarni zorganizowanej przez Powiatową Radę Seniorów.
-
W dniu 4.09.2025r – udział w Senioriadzie zorganizowanej przez UTW Piekoszów.
-
W dniu 18.09.2025r – udział w rywalizacji sportowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Sport CK.
-
W dniu 01.10.2025r. Wyjazd do filharmonii do Kielc na Galę Inauguracji Roku Akademickiego UTW
-
W dniu 7.10.2025r – wyjazd do Starostwa na wykład Zdrowie psychiczne Seniora.
-
W dniu 28.10.2025r – wyjazd do Starostwa na szkolenie z zakresu obrony cywilnej
-
28.11.2025r – udział w Gali Lider Ekonomii Społecznej w Kielcach.
Organizatorem i opiekunem grupy na imprezach zewnętrznych jest starosta.
IMPREZY KTÓRE ODBYŁY SIĘ w 2025 roku.
1. W dniu 10.01.2025r. grupa wokalna uczestniczyła w VII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek pt. Chęciny kolędami rozśpiewane” w Kościele Parafialnym w Chęcinach.
-
W dniu 22.01.2025r. Uczestniczyliśmy w 162 Rocznicy Powstania Styczniowego ( msza i złożenie kwiatów) – występ naszego zespołu wokalnego
3. W dniu 24.01.2025r – wyjazd na basen siarkowy do Solca Zdroju
4. W dniu 26.01.2025r. - czynnie uczestniczyliśmy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, występ naszej grupy tanecznej.
5. W dniu 30.01.2025r – spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej w Kielcach prelekcja
o zdrowiu.6. W dniu 03.02.2024r. - odbył się Bal Karnawałowy w restauracji "Pod Zamkiem".
7. W dniu 7.02.2025r spotkanie z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Kielcach.
8. W dniu 10.02.2025r występ zespołu wokalnego na uroczystej sesji Rady Gminy i Miasta Chęciny, otwarcie jubileuszowego roku 700-lecie Nadania Praw Miejskich.
9. W dniu 12.02.2025r – udział w promocji książki pt. „Cmentarz Żydowski w Chęcinach autorstwa Teresy i Zdzisława Sabatów.
10. W dniu 13.02.2025r udział w wystawie „Dwór od kuchni” połączonej z prelekcją
„Co jadano we dworze w XVII wieku”.11. W dniu 14.02.2025r.walentynki uniwersyteckie.
12. W dniu 17.02.2025r wyjazd na termy do Kazimierzy Wielkiej.
13. W dniu 5.03.2025r wyjazd na baseny do Kielc Binkowski.
14. W dniu 9.03.2025r. - uroczyste spotkanie w CKiS w Chęcinach z okazji Dnia Kobiet.
15. Dzień Kobiet i Mężczyzn zorganizowany przez nasze koleżanki i kolegów.
16. W dniu19.03.2025r udział w konferencji nt. „Dziedzictwo sakralne Gminy i Miasta Chęciny” w klasztorze Ojców Franciszkanów
17.W dniu 27.03.2025r udział w spotkaniu z przedstawicielami miasta Schoneck z Niemiec.
18. W dniu 11.04.2025r. - Forum Seniora zorganizowane przez ROPS w Kielcach
19. W dniu 6.04.2025r udział w spektaklu naszej grupy teatralnej „A niech to gęś kopnie”.
21. W dniu 26.04.2025r uczestnictwo w akcji „Sprzątamy naszą gminę”.
22. W dniach 2-3 maj 2025r. - aktywny udział w imprezie gminnej Długi Weekend Majowy.
( Rocznica Pacyfikacji Chęcin, Dzień Flagi ).23.W dniach 01-13.05.2025r. - turnus – wczasy zdrowotne w Jarosławcu (54 osoby).
24. W dniu 16.05.2025r. - udział w spotkaniu Powiatowej Rady Seniorów
25. W dniu 25.05.2025 – obchody 700lecie Chęcin
26. W dniu 28.05.2025r udział w pilotażowym programie edukacji prawnej Ministerstwa Sprawiedliwości n t. „Bezpieczny Senior – świadomy Senior”.
27. W dniu 30.05.2025r przekazanie uczniom swojej wiedzy i umiejętności z rękodzieła w czasie VII Szkolnego Święta Rodziny w SP w Chęcinach.
-
28. W dniu 02.06.2025r. - Udział w Rocznicy Pacyfikacji Chęcin,
29. W dniu 11.06 25r udział w Senioralia w Busku Zdroju
30. W dniu 13.06.25r. - udział czynny w Nestoriadzie w Domu Pomocy Społecznej
w Kielcach (Chór i Teatr)31. W dniu 18.06.25r - uroczyste zakończenie roku akademickiego- wystawa prac rękodzieła i fotografii oraz występ grup wokalnej, teatralnej, tanecznej i językowej.
32. W dniu 19,06.25r – udział zespołu wokalnego w zakończeniu roku akademickiego UTW Morawica
33. W dniu 1.06.2025r. - bal na zakończenie roku akademickiego 2023/2024 w restauracji Pod Zamkiem.
34. W dniu 20.06.2025rr. - biesiada z ogniskiem dla wszystkich słuchaczy na Zelejowej.
35. W dniu 20. 07 2025r. - udział w imprezie organizowanej w Tokarni w skansenie przez Powiatową Radę Seniorów i Starostwo Powiatowe– występ naszego zespołu tanecznego .
36. W dniu 05.07 – 19.09.2025 r - wyjazd na turnus rehabilitacyjny do Iwonicza Zdroju
37. W dniu 11.08.2025r. - powitanie uczestników Marszu Szlakiem I Kampanii Kadrowej
na Rynku w Chęcinach.38. W dniu 25.08.2025r. - udział w Poplenerowej Wystawie Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w Chęcinach.
39. W dniu 04.09.2025r. - Senioriada w UTW Piekoszów
40. 4.09.2025r spotkanie z grupą studentów z Litwy, Ukrainy i Polski wykład dr hab. Olega Leszczuka.
41. W dniu 4.09.2025rkoncert „Z klasyką przez Polskę” organizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w Centrum Kultury Żydowskiej w Chęcinach.
42. W dniu 5.09.2025r udział w spotkaniu zorganizowanym przez Powiatową radę Seniorów w remizie OSP Wola Kopcowa.
43. W dniu 12.09.2025r. - składanie kwiatów pod Pomnikiem Lotników w Polichnie.
44. W dniu 18.09.2025r udział w sportowej rywalizacji seniorów w Kielcach w Stowarzyszeniu Sport CK.
45 22.09.2025r udział w Gali Finałowej Konkursu „Anioł Dobroci”
46. W dniu 24.09.2025r w rajdzie Nordic Walking z okazji Dnia Seniora.
47. W dniu 25.09.2025r. - ognisko na zakończenie wakacji.
48. W dniu 01. 10.2025r. - uroczysta inauguracja roku akademickiego UTW 2024520256organizowana przez ROPS w filharmonii.
49. W dniu 06.10.25r. - Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2024/2025
50. W dniu 7.10.2025r spotkanie w Starostwie z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.
-
51. W dniu 14.10.2025r. - Koncert Symfoniczny Estrada Młodych.
52. W dniu 17.10.2025r wyjazd na baseny mineralne do Kazimierzy Wielkiej.
53. W dniu 21.102025r wyjazd do kina Moskwa na film pt. Chopin, Chopin”.
54. W dniu 22.10.2025rudzia w uroczystym ślubowaniu klas pierwszych w Polichnie.
55. 28.10.2025r udział w wydarzeniu nadania Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Chęciny Panu prof. Krzysztofowi Kuli.
56. W dniu 26.10.2025r. - porządkowanie grobów powstańczych na cmentarzu w Chęcinach.
57. 28.10.2025r udział w szkoleniu z zakresu obrony cywilnej i sumvivalu w Starostwie w Kielcach.
58. W dniu 30.10.2025r wspólne sadzenie drzewka Dąb 700 - lecia w parku
59. W dniu 7.11.2025r wyjazd do kina Helios na film „Uwierz w Mikołaja”.
60. W dniu 10.11.2025r. - koncert w CKiS w Chęcinach z okazji Narodowego Święta Niepodległości pt. „Na skrzydłach wolności”
61. W dniu 11.11.2025r. - udział w obchodach Narodowego Święta Wolności.
62.W dniu 14.11.2025r. - udział w imprezie „Święto Seniora „ w Starostwie Powiatowym w Kielcach.
63. W dniu 15.11.2025 r. - Bożonarodzeniowa paczka Dla Rodaków na Wileńszczyźnie
64. W dniu 28.10.2025r. - aktywny udział w uroczystościach patriotycznych z okazji 194 Rocznicy Powstania Listopadowego, chór swoim śpiewem otwierał uroczystości.
65. W dniu 28.11.2025r. - gala finałowa konkursu Świętokrzyski Lider Ekonomii Społecznej zorganizowanym przez „Nowa Energa” w Kiecach – Targi Kielce. Nasz uniwersytet mianowany do nagrody
66. W dniu 30.11.2025r czynny udział w 195 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego.
67. W dniu 30.11.25r – koncert poświęcony pamięci Leona Łuskino, kielczanina, autora pieśni „Szara Piechota”
68. . W dniu 30.11.2025r. - „zabawa andrzejkowa” w restauracji "Pod Zamkiem" w Chęcinach.
69. W dniu 01.12.25r. - zbiórka darów na cel: Paczka dla Rodaka z Wileńszczyzny.
70. W dniu 04.12.25r. - Biesiada hetmańska, zakończenie projektu Śladami Hetmana Stefana Czarnieckiego.
71. W dniu 15.12.25r. - kiermasz Bożonarodzeniowy Ekonomii Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach.
72. W dniu 12.12.25r. - spotkanie wigilijne Powiatowej Rady Seniorów i Kombatantów w Starostwie Powiatowym w Kielcach
73. W dniu 12.12.25r.- Spotkanie Siła i nadzieja „Onkologia bez granic” ze specjalistami ze szpitala w Czerwonej Górze.
74. W dniu 16.12.25r - czynne uczestnictwo w Kiermaszu Bożonarodzeniowym organizowanym przez Burmistrza, chór śpiewał kolędy, rękodzieło prezentowało swoje prace, teatr poprowadził Korowód.
75. W dniu 17.12.25r. - we dworze w Skansenie w Tokarni odbyło się wigilijne spotkanie Świętokrzyskiej Rady Seniorów,
76. W dniu 18.12.25r. - było spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyło ponad 150 osób. Chór śpiewał kolędy, rękodzieło wręczyło upominki a koleżanki przygotowały smaczną kolację.
77. W dniu 19.12.25r – udział w kiermaszu Bożonarodzeniowym w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.
Środowe Parkowe Spotkania z Kulturą, opiekun Elżbieta Ciepluch
W wakacje odbyło się 6 spotkań w parku .
-
„Wspomnienia z wycieczek i wczasów” – czerwca 2025
-
„Chęciny dawniej i dziś” - 27.08.2025r.
-
„Gry i zabawy z naszego dzieciństwa” - 2.07.2025r
-
„Książka na lato” - 23.07.2025r.
-
„Podwieczorek na trawie” - 6.08.2025r.
-
Ognisko na zakończenie śród parkowych - 24.09. 2025
W 2025 roku napisaliśmy 6 projektów z czego wygraliśmy cztery. Trzy z Urzędu Marszałkowskiego i jeden z Gminy i Miasta Chęciny:
1. Projekt „Słowa, które tworzą obrazy z kreacji myśli powstałe” na kwotę 8800zł w tym wkład własny 800zł. Wydany został tomik poezji naszych 4 utalentowanych koleżanek. Projekt zakończony spotkaniem autorskim i słodkim poczęstunkiem, każdy zaproszony otrzymał książkę .
2.Otwarty konkurs na realizację zadania publicznego. Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym „Śladami hetmana Stefana Czarnieckiego” na kwotę 12 075zł w tym wkład własny 575 zł z przeznaczeniem na prowadzenie zajęć wokalnych, rękodzieła, lektorat z języka angielskiego , materiałów biurowych . Wykład o Stefanie Czarnieckim, wycieczkę
do Czarncy miejsca urodzenia i pochówku hetmana oraz oraz uroczystą biesiadę hetmańską z daniami i strojami z epoki Czarnieckiego.3.Otwarty konkurs Pomoc społeczna. Zadanie; Dofinansowanie działań mających na celu poprawę sprawności fizycznej i intelektualnej ludzi starszych w różnych sferach życia „Nie liczę godzin i lat – z aktywnością jest mi do twarzy” z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej U M Woj. Św.
na kwotę 11675 zł , wkład własny to 1775zł. Projekt zawierał : zakup gier planszowych i piłek taśm , mat do ćwiczeń oraz zajęcia z instruktorem, nauka ćwiczeń i gier.4.Otwarty konkurs z zakresu: Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej UM woj. Św. pn. „Aktywny senior odkrywa uroki świętokrzyskiego.” na kwotę ogółem 11120zł w tym wkład własny 1720 zł. Projekt obejmował: wykład , zajęcia ruchowe z instruktorem i wyjazd na baseny mineralne do Kazimierzy Wielkiej
Wygrane projekty pomogły nam w prężnej działalności. Przyniosły nam zdrowie i radość. Nasza działalność stała się bardzo urozmaicona i ciekawa. Zyskaliśmy zdrowie i wiedzę. Oprócz planowanych zajęć uczestniczyliśmy dużą grupą w zajęciach komputerowych, korzystając
z projektu pt. „Włącz się cyfrowo, włącz się społecznie”.W ramach współpracy z UJK Kielce uczestniczyliśmy w projekcie EDU SENIOR realizowanym przez UJK, który ma na celu kompetencje społeczne z komunikacji, cyfryzacji, które umożliwią mobilne funkcjonowanie społeczne. W projekcie wzięło udział 24 osoby, zajęcia te trwały pół roku. Na zakończenie została przeprowadzona diagnoza szkolenia, wsparcie i ewaluacja zrealizowanych działów.
Podsumowując możemy się szczycić dużą aktywnością i zaangażowaniem słuchaczy w działalność naszego uniwersytetu. Chętnie się uczymy, o czym świadczy uczestnictwo słuchaczy na wykładach czy na spotkaniach (wg list obecności i na Facebooku z liczby wejść). Bierzemy aktywny udział w zajęciach grupowych, lubimy śpiewać, tańczyć.
Z chęcią jeździmy do teatru, filharmonii i kina oraz na wycieczki – interesuje nas nie tylko nasza okolica ale też i dalsze rejony. Dbamy o zdrowie jeździmy na baseny, wczasy
i turnusy rehabilitacyjne. Miło spędzamy czas na balach i ogniskach. Lubimy się uczyć i bawić. Mamy również duże zdolności kulinarne. Chętnie pomagamy innym.Wszystko to, co robimy robimy z wielką pasją i radością. Chcemy, aby to co robimy było widziane i zauważane, dlatego organizujemy wystawy, piszemy artykuły do prasy lokalnej – okazuje się, że mamy dużo utalentowanych słuchaczy w swoim gronie. Wszystkie wydarzenia opisujemy, fotografujemy i zamieszczamy w Kronice Wydarzeń oraz na stronie internetowej, uczestniczą w tym z wielką ochotą koleżanki i koledzy – studenci.
O tym co się dzieje lub będzie się działo czytamy na Facebooku , każdy ma dostęp do tych informacji, gdyż swobodnie poruszamy się w sieci jesteśmy przecież po ukończonych kursach komputerowych. Słuchamy na żywo ogłoszeń przed każdym wykładem.
Chętnie dzielimy się naszymi osiągnięciami i umiejętnościami z innymi grupami seniorów, integrujemy się z seniorami z gminy Strawczyn i Piekoszów. Byliśmy na Senioriadzie organizowanej przez UTW Piekoszów. Kontynuujemy kontakt z UJK w Kiecach, Szczycimy się naszymi osiągnięciami na posiedzeniach Powiatowej Rady Seniorów i Świętokrzyskiej Rady Seniorów. Nasze talenty jasno wypłynęły podczas parkowych kulturalnych śród. Mamy swoich przedstawicieli w Radzie Seniorów Powiatu Kieleckiego – Zofia Puchała - przewodnicząca Powiatowej Rady Seniorów, Zofia Puchała - Przewodnicząca Świętokrzyskiej Rady Seniorów oraz Marta Syzdół – członek Świętokrzyskiej Rady Seniorów. Zofia Puchała została nominowana do konkursu Osobowość Roku. Chęciny są przyjaznym miastem dla studentów. Wielką pomoc i wsparcie mamy ze strony Pana Burmistrza Roberta Jaworskiego i pracowników gminy Chęciny. Burmistrz otacza nas pomocą merytoryczną i wspiera finansowo poprzez wygrane przez nas projekty. Zawsze możemy liczyć na pomoc
i wsparcie nie tylko ze strony Pana Burmistrza ale również pracowników mu podległych. Pomaga nam w doborze kompetentnych wykładowców, dzięki czemu nasze wykłady są bogate w treści i cieszą się wielkim zainteresowaniem. Reklamuje naszą działalność. Pracownicy Urzędu G i M Chęciny pomagają nam w pisaniu projektów. Jesteśmy zapraszani i bierzemy zawsze czynny udział we wszystkich uroczystościach i przedsięwzięciach gminnych. Za ten patronat bardzo jesteśmy wdzięczni. Nasza aktywność została zauważona przez władze Starostwa. Zostaliśmy nominowani przez starostę do konkursu „Świętokrzyski Lider Ekonomii Społecznej” w kategorii IV „Podmiot Ekonomii Społecznej”. Jesteśmy wdzięczni za nominację, za dostrzeżenie naszej działalności, byliśmy jedynym uniwersytetem nominowanym. Za nominację bardzo dziękujemy. Mamy przyjazną nam służbę zdrowia: dyrekcję szpitala w Czerwonej Górze. Dziękujemy Pani dyrektor Emilii Jaworskiej i dyrektorowi Yosefowi Sleimanowi za kierowanie do nas wykładowców (lekarzy) ze służby zdrowia. Dużym oparciem w naszej działalności jest Pani Dyrektor CKiS Renata Janusz. Wspiera nas w każdym działaniu. Służą nam pomocą wszyscy pracownicy CKiS za co bardzo pani dyrektor
i wszystkim pracownikom CKiS dziękujemy. Staramy się być bardzo gościnni. Często gościmy osoby ze Starostwa Powiatowego, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego oraz Sejmu i Senatu. Owocem dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim są wygrane trzy projekty. Nasza działalność jest bogata w formy i w treści. Wszyscy chętni znajdują dla siebie interesujące miejsce, dzieje się tak dlatego, bo wszyscy dbamy o to, aby było ciekawie i bogato. Kierujemy się prostymi zasadami, które prowadza nas ku lepszemu jutru, nigdy nie przestajemy marzyć, wierzyć, próbować, uczyć się i dzielić radością z innymi. Człowiek nie żyje tylko dla siebie. Uniwersytet, to zespół ludzi czyli wszyscy słuchacze. Każdy wnosi cząstkę siebie. Jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju inicjatywy i pomagamy w ich realizacji. Dziękuję Zarządowi naszego stowarzyszenia za pracę, za ciekawe pomysły i wdrażanie ich w życie. Dziękuję Starostom grup, którzy poświęcają swój czas, a niekiedy i pieniądze własne na organizację zadań.Ogólnie dziękuję za zaangażowanie, za pracę, bo efekty naszej pracy widać i o nich słychać nie tylko na terenie naszej gminy. Żyjmy tak aby nam i innym było dobrze. Życzmy sobie aby nigdy nie zabrakło nam pomysłów i zapału do dalszej pracy. Mamy dużo osiągnięć gdyż mamy dużo pasjonatów w rożnych dziedzinach życia. Pamiętajmy motto na bieżący rok akademicki, to: „Kto żyje z pasją, ten żyje dwa razy”. Wiedzę nie tylko zdobywamy na wykładach ale też na wszystkich wyjazdach i działaniach. Ja osobiście bardzo dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom, przypominam, że uczestnictwo w danym wydarzeniu to jest też wkład w działalność naszego uniwersytetu. Nie ma imprezy bez widzów, bez uczestników w danej imprezie. Nie byłoby wyjazdów do kin, teatrów filharmonii, wycieczek, wczasów, wykładów gdyby nie było osób w nich uczestniczących.
Na naszym uniwersytecie można rozwijać swoje pasje „zarażać” nimi innych i wprowadzać w życie . Dzięki takim działaniom codzienność nabiera nowych barw, a jesień życia staje się złotą, pogodną, polską jesienią- czasem pełną promieni słonecznych i nowych wyznań.
Prezes uniwersytetu Zofia Puchała
-
-
-
-


