16 listopada wyjazd na wycieczkę przypadł na" Dzień Wiedźmy". Oczywiście, Wiedźmy to kobiety mądre, dużo wiedzące i ciągle poszerzające swoją wiedzę. Dlatego Wiedźmy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chęcinach wraz z naszymi diablikami wyruszyły w myśl projektu "Podniesienie jakości życia poprzez edukację" do Muzeum Legend w Nowej Słupi.
Projekt został nam dofinansowany przez Samorząd Gminy i Miasta Chęciny za co bardzo serdecznie dziękujemy. Park Legend posiada ścieżkę edukacyjną z jedenastoma ekspozycjami, salą edukacyjną, kinem 3 D, sklepikiem z regionalnymi świętokrzyskimi pamiątkami i kawiarnią. Pielgrzym Świętokrzyski za pomocą światła i głosu przeprowadził nas przez świat legend Gór Świętokrzyskich takich jak: "O Powstaniu Kielc", "O Halinie Kępiance", O Łysej Górze - czarownicach świętokrzyskich i ich sabatach", "O Zbóju Kaku', "O Madeju wraz z otwarciem nam bram piekielnych i spotkanie się z diabelskim senatem, "O Emeryku i świętym jeleniu", "Gołoborzu", "Legendy Chęcińskie","O cyklopach", "O Wacławku - założycielu klasztoru w Świętej Katarzynie", "O źródle Nurek". Park Legend, to niezwykłe miejsce u podnóża Łysej Góry. Mogliśmy poznać bogatą historię i piękno krajobrazu naszego regionu. Zostaliśmy wprowadzeni w świat magii, czarów, tradycji, jest to miejsce nie tylko edukacji, ale też wypoczynku i rozrywki. W kinie 3 D poznaliśmy najciekawsze regiony świętokrzyskie, a dzięki okularom, realnie być w tych miejscach. Niesamowitym przeżyciem był symulator lotu na miotle z okularami VR dzięki któremu mogłyśmy wirtualnie uczestniczyć w zlocie wiedźm na łysogórskim sabacie. Przelot ponad najatrakcyjniejszymi wzniesieniami górskimi, lasami, ruinami zamków, przez Jaskinię Raj robi niesamowite wrażenie. W ciągu półtorej godziny zwiedziliśmy najpiękniejsze miejsca, które zachęcają i reklamują nasze piękne świętokrzyskie.
W Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego rozpoczęliśmy wędrówkę przez świat żelaza w kinie 3D. Dowiedzieliśmy się jak powstaje żelazo, które zmineralizowało skały, a było kiedyś wydobywane w Rudkach. Tu dowiedzieliśmy się o całym wszechświecie, wybuchu "supernowej" o meteorytach, o ich kiedyś przeznaczeniu. Pierwsze Muzeum Archeologiczne w Nowej Słupi założył w 1960 roku Mieczysław Radwan, nowe muzeum powstało w 2021 roku. To bardzo nowoczesny obiekt z wieloma eksponatami, rekonstrukcjami przedstawiającymi genezę powstania żelaza, jego wytopu w prażakach oraz wypalania węgla drzewnego w mielerzach. W sierpniu każdego roku odbywają się w Nowej Słupi Dymarki metodami sprzed dwóch tysięcy lat. Zwiedziliśmy Starożytną Osadę z chatami, warsztatami odtworzonymi na podstawie archeologicznych znalezisk. Od 1967 roku przybywają do Nowej Słupi miłośnicy starych kultur i tradycji oraz historii starożytnej na Dymarki. Odwiedziliśmy kamienny posąg Emeryka i poprosiliśmy by się zbytnio nie śpieszył na Święty Krzyż, wiek ma już nie ten i pod górę wędruje, a ludzie nie oczekują końca świata. Trudno tu wszystko opisać. Należy zobaczyć i zrozumieć to wszystko, zachęcam do zwiedzania muzeów w Nowej Słupi. Warto wybrać się nawet całą rodziną. Jeszcze raz dziękujemy za dofinansowanie projektu Panu Burmistrzowi Robertowi Jaworskiemu oraz Samorządowi Gminy i Miasta Chęciny. Myślę, że Wiedźmy i Diabliki Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku byli zadowoleni z takiej wycieczki, tym bardziej, że bywaliśmy kiedyś w Nowej Słupi na słynnych Dymarkach. Warto było powspominać stare i poznać nowoczesne.
Marta Syzdół. Zdjęcia Helena Król
Osada . Wybitni archeolodzy i historycy polskiej metalurgii.