Dr med. Piotr Wiśniewski – specjalista kardiolog.
Migotanie przedsionków (AF) stanowi jedno z najczęstszych długotrwałych zaburzeń rytmu serca, a ryzyko jego pojawienia się wzrasta wraz z wiekiem. Odczuwane jest często przez chorych jako nieregularne kołatanie serca.
Migotania przedsionków – objawy.
Wielu pacjentów nie ma żadnych objawów choroby, schorzenie diagnozowane jest podczas rutynowych badań. Niektórzy zauważają osłabienie, duszność, nieregularne bicie serca. Wśród objawów migotania przedsionków wymienia się osłabienie, zawroty głowy, kołatanie serca, duszności, omdlenia, zasłabnięcia, dzwonienie w uszach.
Wyróżnia się trzy postacie migotania przedsionków:
- napadowe migotanie przedsionków – epizody trwają nie dłużej niż 7 dni ustępują samoistnie,
- przetrwałe migotanie przedsionków – epizody trwają dłużej niż 7 dni
i wymagają leczenia farmakologicznego lub kardiowersji,
- utrwalone migotanie przedsionków.
Migotanie może towarzyszyć nadciśnieniu, wadom zastawek serca, niewydolności serca, chorobom tarczycy, płuc.
Migotanie przedsionków – czynniki ryzyka.
Ryzyko wzrasta z wiekiem. Bardziej narażone są osoby z wadami zastawkowymi serca i chorobą mięśnia sercowego. Czynniki sprzyjające to: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, nadczynność tarczycy, choroby płuc (POCHP) i nerek. Wpływ ma także nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów i czynniki genetyczne.
Konsekwencje migotania przedsionków.
W czasie migotania przedsionki serca przestają się regularnie kurczyć. Stan taki powoduje zaburzenia przepływu krwi i zwiększone ryzyko powstania skrzeplin. Czasami dochodzi do oderwania się fragmentu, który z krwią może dopłynąć do tętniczki mózgowej i spowodować jej zamknięcie , doprowadzając do udaru mózgu. Jest to najczęstsze i najpoważniejsze powikłanie zakrzepowo – zatorowe. Innym jest niewydolność serca.
Leczenie migotania przedsionków.
Istnieje wiele metod postępowania z pacjentem. Najważniejsze jest zapobieganie
powstawaniu zakrzepów poprzez stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Możliwe jest również zastosowanie leków zwalniających rytm serca. Kolejną metodą jest kardiowersja, czyli przywracanie prawidłowego rytmu serca za pomocą leków lub elektrycznej stymulacji mięśnia sercowego. Niezwykle skuteczną i coraz bardziej powszechną metodą leczenia migotania przedsionków jest ablacja polegająca na zniszczeniu ognisk arytmii, poprzez termiczne uszkodzenie fragmentów tkanki mięśnia sercowego wywołujących arytmię.
Zalecane badania:echo serca, echo przezprzełykowe (wykrywanie skrzeplin w przedsionku), rentgen klatki piersiowej (nieprawidłowości w zakresie krążenia płucnego),test wysiłkowy , EKG.
Helena Król