wycieczka, dn.29.03.17r. Przewodnik Świętokrzyski: mgr Andrzej Kadłubek
Karczówka to wzniesienie w Górach Świętokrzyskich, w Paśmie Kadzielniańskim, położone na terenie Kielc, na południowy zachód od centrum miasta. W większej części zbudowane jest z wapieni dewońskich. Jest porośnięte starodrzewem sosnowym, w którym wiek niektórych drzew dochodzi do stu pięćdziesięciu lat. W przeszłości obszar Karczówki był wykorzystywany górniczo. Wydobywano tu wapień oraz rudy ołowiu. Pozostałości dawnych prac górniczych w postaci szybów i rowów poeksploatacyjnych widoczne są na stokach: południowym i zachodnim.
W 1953 roku utworzono tu rezerwat krajobrazowy (jedyny wśród kieleckich rezerwatów) o obszarze 26,6 ha. Na szczycie znajduje się punkt widokowy na panoramę Kielc oraz Góry Świętokrzyskie.
Zabytkowy zespół klasztorny.
Kościół wzniesiony został przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego. W czasie wielkiej morowej zarazy w 1622 roku, biskup Szyszkowski, ślubował wystawić dom Boży, jeśli Kielce zostaną od zarazy ochronione. Realizując swoje przyrzeczenie, w dwa lata później, kiedy niebezpieczeństwo ustało, wybudował kościółna Karczówce. W 1628 roku przywieziono na Karczówkę z Mediolanu relikwie Św. Karola Boromeusza, przyjaciela biskupa Szyszkowskiego (za życia), patrona przeciwko morowej zarazie. Kościół jest jednonawowy. Na barokowym ołtarzu znajduje się obraz przedstawiający Św. Karola oraz Św. Kazimierza. Pozostałe elementy wyposażenia świątyni są rokokowe.
W latach 1624 – 1631 został wzniesiony zespół klasztorny w stylu wczesnobarokowym. W 1646 roku mieszkaniec Malikowa, Hilary Mala wydobył z pobliskiej góry, ogromne bryły czystej rudy ołowianej. Z jednej z nich wykuto posąg Św. Barbary i umieszczono go w kościele na Karczówce w bocznym ołtarzu z prawej strony. Na początku XVIII wieku klasztor został przebudowany. Od strony wschodniej powstały zabudowania gospodarcze, ogrodzone murem z basztami oraz bramą pośrodku. W 1864 roku zakonoo. Bernardynów został rozwiązany przez władze carskie. Od 1957 roku klasztorem opiekują się oo. Pallotyni. Przed klasztorem ulokowana jest kaplica Matki Bożej Fatimskiej, przebudowana w 1986 roku z jednego z budynków gospodarczych. Na północ od klasztoru na wzgórzu znajduje się pomnik i zbiorowa mogiła powstańców styczniowych.
Karczówka stanowi od dawna ulubiony cel przechadzek mieszkańców Kielc i turystycznych wycieczek.
Zespół klasztorny w 1967 roku wpisano do rejestru zabytków. Helena Król