Wycieczka, starosta grupy Krystyna Wilk i miejscowy przewodnik:

- notatka studencka

Do Instytutu Geologii w Kielcach przy ulicy Zgody wybraliśmy się sporą grupą i niech żałują ci, którzy nie byli.

Po obiekcie oprowadziła nas przewodnik - pani Fijałkowska. Posiada ona dużą wiedzę na temat geologii i geologicznego kształtowania się województwa świętokrzyskiego, którą w piękny i swobodny sposób nam przekazała.

A oto co zapamiętałyśmy:

Instytut jest wyposażony w mnóstwo eksponatów geologicznych (skał o różnych wzorach i zabarwieniach, a także w ślady flory i fauny) z poszczególnych okresów.

Są tam między innymi piękne kalcyty, markasyty (spotykane w podkieleckiej Kowali), jest również  kwarc, wavelit (napotykane w Wiśniówce), dolomity, baryty, malachity i wiele innych.

Dowiedzieliśmy się również, że około 500 mln lat temu, w czasie ery paleozoicznej tu, gdzie teraz znajduje się województwo świętokrzyskie, było morze, a kraina świętokrzyska znajdowało się bliżej bieguna południowego.

Erę paleozoiczną zaczyna okres Kambru a kończy - Permu. W okresie Kambru morze było płytkie, z dużą ilością światła na dnie morza. To wtedy żyły tam piękne koralowce, których ślady napotkano na kieleckiej Kadzielni i Wietrzni. W morzu tym były również trylobity (to takie niewielkie żuczki), których ślady odkryto w podkieleckiej Kowali. Później morze zaczęło się pogłębiać, a w nim pojawiły się duże ryby tak zwane Tetrapody (o istnieniu których dowiadujemy się, przede wszystkim, z tropów pozostawionych w skamieniałościach) o bardzo twardych płetwach, dzięki którym mogły wychodzić na ląd. Mogły one osiągać 0,5-2,0 metrów długości. Pojawiły się również niskie drzewa tzw. Psylofity.

Około 400 mln lat temu – w okresie Dewonu, morze stopniowo zaczęło zanikać i pojawił się w jego miejsce ląd. W tym czasie ok. 300 km na południe od obecnego woj. świętokrzyskiego następowała erupcja, pojawiały się wulkany i to wtedy zaczęły tworzyć się góry, a w okresie Karbonu tworzyły się polskie złoża węglowe. To wszystko działo się jeszcze w erze paleozoicznej. 251mln lat temu zaczęła się era mezozoiczna, która dzieli się na trzy okresy: Trias, Jura i Kreda. W erze tej zaczęły pojawiać się większe drzewa, palmy, żyły już głowonogi i jeżowce.  

 

Wiesława Wojcieszyńska i Grażyna Porzucek