11.10. 2024 roku – piątek, od rana padał deszcz, lało jak z cebra, a my grupą 50 słuchaczy z uniwersytetu wyruszyliśmy na wycieczkę edukacyjną do Rakowa i Pińczowa. Wycieczka z projektu dofinansowanego przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego, w ramach realizacji zadania publicznego - "Jesteśmy aktywni poznajemy historię i tradycję regionu ".
W Rakowie przywitali nas przedstawiciele gminy Rakowa Pan Paweł Kijanka, Pan Darek Józwik i pani. A wszystko dzięki zaanonsowaniu nas przez naszego Pana Burmistrza Roberta Jaworskiego. W Rakowie zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany. Historię kościoła wzniesionego w latach 1640 do 1645 pod wezwaniem Świętej Trójcy. Dzieje Rakowa i działalność arian przybliżył nam ks. Proboszcz Paweł Mackiewicz. Ze względu na cudowny wizerunek Matki Bożej, Ojciec Św Pius VI nadał odpusty zupełne "na wsze czasy" pielgrzymom odwiedzającym świątynię rakowską. Zwiedziliśmy także zabytkowy Dom Wójta. Tu zostaliśmy zaproszeni na kawę, herbatę i ciasto. Pan Darek opowiedział nam o innowiercach, ludności różnej religii, protestantach, niewierzących, o ludności napływającej do Rakowa. Całą grupą przeszliśmy na rynek by zobaczyć słynne fontanny z rakami w roli głównej. Czerwony Rak jest w herbie Rakowa. Na Rynku odbywał się właśnie targ, niektóre nasze koleżanki zrobiły zakupy. Wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej, dostaliśmy pamiątkowe kartki z zabytkami Rakowa. Zostaliśmy również zaproszeni na tegoroczny pierwszy "Jarmark Bożonarodzeniowy” w Rakowie, zrobiliśmy wspólne zdjęcia. Podziękowaliśmy za wszystko i ruszyliśmy w dalszą podróż śladami arian do Pińczowa.
Marta Syzdół, zdjęcia Helena Król
Pińczów. Wycieczka słuchaczy Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku śladami Arian zakończyła się w Pińczowie. Po zjedzeniu obiadu w Hamer - Lunch z przewodniczką Panią Edytą Paw zwiedziliśmy Dom Ariański zwany Drukarnią Ariańską. Czy tu była faktycznie drukarnia? Nie ma nigdzie żadnych dokumentów na to, że budynek ten zajmowali arianie, mogła, to być łaźnia bogatego w XVI/ XVII wieku miasta Pińczowa. Obecnie w trzech salach znajduje się wystawa instrumentów muzycznych. Arianie, to reprezentanci kalwinizmu. Do Polski trafili w XVI i XVII wieku. Głównymi ośrodkami Arian był Raków i Pińczów. Arianie posługiwali się biblią, odrzucali dogmat Trójcy Świętej. Kierowali się sprawiedliwością i równością społeczną, głosili zniesienie poddaństwa, a w małżeństwie równość między mężem, a żoną. Odmawiali służby wojskowej, byli przeciwni wojnie, ale Szwedów w czasie potopu popierali, co było niezrozumiale. W Rakowie utworzyli Akademię Rakowską o międzynarodowej sławie, pisali własne podręczniki do nauki, przyczynili się do rozwoju języka polskiego, szkolnictwa, kultury, byli łącznikami z centrami kultury europejskiej. Miasto szybko się rozwijało, powstał przemysł tkacki, papierniczy, garncarski i browarniczy. W wyniku kontrreformacji pod pretekstem zniszczenia krzyża przez młodzież braci polskich w 1638 roku Arianie dostali zakaz działalności, skazani zostali na wypędzenie z Polski. Mieli w ciągu 3 lat opuścić Polskę lub przejść na chrześcijaństwo. Do miasta zaczęła napływać ludność żydowska. Z Domu Ariańskiego w Pińczowie przeszliśmy do Klasztoru Franciszkanów, ze słynnym obrazem Matki Bożej z Mirowa. Wycieczka do Rakowa i Pińczowa była bardzo trafną decyzją projektu. Wiele miejsc z piękną, często kontrowersyjną historią naszego regionu jest mało znana. Warto się pokusić i poznać miejsca często mijane, niby nam znane, a niewiele o nich wiemy. Pozostałe miejsca w Pińczowie poznamy przy nastepnym wyjeździe w listopadzie i swoje wiadomości uzupełnimy. Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy pomogli nam skorzystać z takiego edukacyjnego wyjazdu, a szczególnie Samorządowi Województwa Świętokrzyskiego za dofinansowanie naszego projektu.
Marta Syzdół. Fot. Marta Syzdół, Helena Król.
Wystawa instrumentów muzycznych.
(wycieczka)
(